II DIO: Postupanje Centra za socijalni rad po prijavi nasilja u porodici Ako ste…

[ad_1]
II DIO: Postupanje Centra za socijalni rad po prijavi nasilja u porodici
Ako ste nasilje u porodici prijavili u Centar za socijalni rad, stručni radnik Centra s vama će obaviti razgovor u toku kojeg će vas:
• Upoznati s vašim zakonskim pravima, posebno s pravima maloljetne djece na zaštitu od svakog vida nasilja i zanemarivanja.
• Upoznati s nadležnostima koje ima Centar, te s mjerama i radnjama koje će u daljem postupku Centar poduzimati, a koje su od posebne važnosti za zaštitu i sigurnost vas i vaše djece.
• Upoznati vas sa mogućnostima smještaja u Sigurnu kuću za žrtve nasilja u porodici ili Prihvatilište, ako se za smještajem ukaže potreba.
• Zajedno s vama izradit će plan vaše sigurnosti koji treba sadržati detaljne upute o tome šta i kako postupiti u slučaju da se odlučite vratiti vašem nasilnom partneru, ili budete smješteni kod srodnika ili prijatelja, a nasilje se ponovi.
• Posredovati i pomoći vam kod ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć i prava na zdravstvenu zaštitu.
• O razgovoru s vama o okolnostima preživljenog nasilja sačinit će službenu zabilješku koju će proslijediti nadležnoj policijskoj upravi.
• Uputit će vas u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu ili savjetovalište ako procijeni potrebu za tom vrstom pomoći.

U slučaju da niste u mogućnosti prijaviti nasilje u porodici odlaskom u policiju ili Centar za socijalni rad jer ste izloženi stalnim prijetnjama, napadima, uznemiravanju, kontrolisanju i ograničenom kretanju od strane počinitelja, nasilje možete prijaviti i putem SOS telefona koji je dostupan 24 sata ( 1265 za FBiH).
U drugom slučaju, što je mnogo češće, po prijavi policije predstavnici Centra za socijalni rad u pratnji predstavnika policije odlaze u porodicu na intervenciju. Predstavnik Centra u razgovoru sa članovima porodice pokušava doći do informacija o tome šta se desilo, koliko je problem zastupljen, da li je neko od članova porodice ugrožen, da li je ugrožen nečiji život i zdravlje, koliko su ugrožena djeca, osobe sa invaliditetom, stare osobe ili neko od drugih članova porodice, da li je potrebna liječnička intervencija i osiguranje liječničkih nalaza, te da li je prijeko potrebno žrtvu nasilja izdvojiti ili je potrebno počinioca nasilja udaljiti iz prostora stanovanja. Sve navedene informacije predstavnik Centra pribavlja koristeći raspoložive metode rada – metode intervjua, tokom kojeg naročitu pažnju posvećuje verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji među članovima porodice, naročito žrtve i počinioca nasilja. Ukoliko članovi porodice zajedno sa predstavnikom Centra i policije procijene da nema potrebe za ozbiljnijim intervencijama u vidu prethodno navedenih mogućnosti, uz pismenu zabilješku i zapisnik policije, intervencija se završava uz postignuti dogovor između žrtve i počinioca nasilja i uz obaveznu informaciju žrtvi i počiniocu nasilja da će biti pozvani u Centar za socijalni rad. Također, pruža im se informacija da bi nakon zaprimljenog poziva trebali doći u Centar. Istovremeno se jasno šalje poruka žrtvi da ponovno može i treba tražiti intervenciju Centra i policije, ukoliko se nasilje nastavi nakon napuštanja prostora ili prije prijema poziva za dolazak u Centar za socijalni rad. Ukoliko se procijeni da bi zadržavanje u istom prostoru žrtve i počinioca nasilja moglo dovesti do daljeg nasilja, žrtva se izmješta iz prostora stanovanja ili se počinilac nasilja iz tog prostora udaljava. Ako se iz prostora udaljava žrtva, predstavnik policije zajedno sa predstavnikom Centra žrtvu nasilja prati u zdravstvenu ustanovu u kojoj se sačinjava zdravstvena anamneza i utvrđuju trenutne posljedice nasilja, te ocjenjuje da li žrtva boluje od zaraznih ili duševnih oboljenja, odnosno da li je žrtva ovisnik o psihoaktivnim supstancama i sl., što bi moglo biti kontraindikacija za smještaj u Sigurnu kuću. Od liječničkih nalaza, slobodnih kapaciteta sa kojima raspolaže lokalna zajednica, spremnosti članova uže, odnosno šire porodice da prime žrtvu, ovisi da li će žrtva biti zbrinuta u Sigurnoj kući ili prihvatnoj stanici ili kod bližih, odnosno daljih srodnika.
[ad_2]

Izvor:Gradska uprava Zenica FB